Jak dlouho vydrží keramický zub: Průvodce trvanlivostí a péčí

Keramický zub – co to vlastně je?

Někdy se stane, že i ten nejpečlivěji chráněný poklad, jakým je naše zubadlo, potřebuje trochu umělé pomoci. A když řeknu umělá pomoc, nemyslím tím plastovou korunu z supermarketu. Mám na mysli keramické zuby, což jsou opravdové šperky stomatologie. Víte, keramika se používá kdovíjak dlouho – pro hrnky, talířky, vy jste jistě někdy na babiččině starožitném servisu mlsali makový závin, že? No a v ústech se keramika objevuje také, a to v podobě různých zubních protéz, korunek, můstků, implantátů a co já vím, co ještě všechno. Keramika je oblíbená proto, že vypadá jako opravdový zub – bez lesku a s tím správným přirozeným nádechem naší vlastní zubní skloviny. A když se keramika usměje v zrcadle, tak to nevyzní jako lechtivý vtip. Musíte ale vědět, že keramický zub není žádný fór – je to pevná, odolná a esteticky potěšitelná náhrada za to, co vám třeba zradilo už ve dvaceti.

Životnost keramického zubu – tohle vám dentista možná neřekl!

No a co myslíte, jak dlouho takový keramický zub vydrží? Tady se omlouvám, ale mám pro vás kouzelné slovo, a tím je „zaleží“. Tušíte, že mně se také jednou podařilo schrupnout něco tak tvrdého, že můj keramický zub zaznamenal větší dobrodružství než rytíři ve středověku. Ale normálně, při běžném nošení, uměleckém úsměvu a pečlivé údržbě může keramický zub vydržet tak nějak od 10 do 15 let. A někdy i déle, pokud máte štěstí a jste opravdu pečliví. Protože tohle není něco jako ponožky s dírou, které měníte každý měsíc. Ale na druhou stranu, žádná zubní keramika nemá věčný život a časem, zub co zub, bude potřebovat nějaký ten servis nebo výměnu.

Péče o keramický zub – tipy a triky

Takže, jak se starat o takový keramický zub, aby byl s námi co nejdéle? A tady přicházím s mou seznamovou show, kterou bych nazvala „Přežij svůj keramický zub“. Hlavně a především: denně čistit! Ale to víte, to je základ. Pak je tu pravidelné vyšetření u zubaře – to nemusím zdůrazňovat; to je jako rutinní kontrola u auta, jen s tím rozdílem, že za vás nikdo zubní oloupanec nepřebarví. Víte, jak mám ráda domácí mazlíčky, co? Tak přesně takovou péči věnujte i svému keramickému zubu. Už jste někdy viděli, jak jsem hýčkala mého psa Maxe, když byl nemocný a potřeboval antibijotika? Tak stejně pěstěně bychom měli zacházet i s keramikou v ústech. Buňka buňce nerozumí, ale péče je péče!

Mýtus vs. realita – keramický zub není pro každého

Další věc – nenechte se zmást! Někdy si lidé myslí: „Hoď mi tam ten keramický zub a mám pokoj.“ Ale ouha, není to tak jednoduché. Ne vždy je keramický zub tou pravou volbou. Někteří lidé mají alergie, specifické stomatologické podmínky nebo tak silný skus, že by keramika zápolila jako Don Quijote s větrnými mlýny. A představte si, že by vám kousek keramiky při večeři skočil do guláše – to by bylo co? Takže, důležité je poradit se s vaším zubařem, projít si všechny vaše osobní okolnosti a nedat na pohádky o zubech, které vám vydrží navěky, aniž byste pro ně cokoli udělali. Je to jako s tím mého Maxíka – když si nevyberete správné brikety, má potom průjem a všude páchne. S keramickými zuby tohle také chce správný match.

Výměna keramického zubu – kdy je na čase se rozloučit

A ať se nám to líbí nebo ne, občas nadejde čas rozloučit se s keramickým zubem a vyměnit ho za nový. Protože i keramika má své meze a ne vždy to dozní jako v pohádce o věčné lásce. Jak poznáte, že je čas zamyslet se nad výměnou? Že si na kousku jablka odškrtne váš zdravý soused a vaše keramika mu dá sbohem. Nebo když pocítíte, že máte pod keramickým zubem divný pocit, jako by se tam schovávaly smutniny ze všech zubních mýtů světa. A samozřejmě, kdykoli váš zubař řekne: „Jana, myslím, že je čas.“ Navštivte svého zubaře, rozloučte se hezky a pohodově a připravte se na nový keramický začátek.

Závěrečné myšlenky o odolnosti a kráse keramiky

Nakonec, milí čtenáři, zůstávámi uvědoměle vpředu u zubní péče, ať už se jedná o keramiku nebo o něco jiného. Keramický zub je krásný, odolný a když o něj pečujete, jako by byl váš nejlepší kamarád, může vám sloužit dlouhá léta. Je to kvintesence stomatologického umění a i když je trochu dražší, je to investice do vás a vašeho úsměvu. A díky moderní technologii můžeme nosit zuby, které sotva někdo pozná, že nejsou originál. Nosím je i já a musím říct, že jsem si na tu svoji keramickou perlu opravdu zvykla. Tak co, už jste si vybrali – keramikéa či ne keramika? Nechte mě vědět v komentářích a také, jaká je vaše zkušenost s náhradními zuby! A teď, s dovolením, jdu si vyčistit zoubky – tradice jsou tradice a keramická péče je svatá!

Napsat komentář

loader