Jak bolí citlivé zuby?

Základní informace o citlivých zubech

Jsem si jist, že je to něco, co každý z nás zažil alespoň jednou v životě - ono ostré píchnutí v zubech, když se pokusíme jíst něco studeného nebo horkého. Vypadá to, že si naše zuby občas rády pohrajou s našimi nervy. Ale proč to tak je? Co vlastně způsobuje, že naše zuby jsou citlivé?

Většina lidí má základní představu o tom, co způsobuje bolest citlivých zubů, ale často nás tyto informace nechrání před těmito nepříjemnými pocity. Jak tvrdí můj zubní lékař (a Martina mu věří více než mi), pro citlivost zubů může být řada různých důvodů. Může jít například o ústní hygienu, kdy nedostatečné čištění zubů vede k tvorbě zubního kamene, který odhaluje zubní dřeň a způsobuje citlivost. Takže si pořádně kartáčkujte zuby!

Příčiny citlivých zubů

Příčin citlivosti zubů je mnoho, a je třeba si uvědomit, že ne všechny z nich jsou něčím, co můžeme přímo ovlivnit. Citlivost zubů může být dědičná, což znamená, že pokud vaši rodiče trpí citlivostí zubů, existuje dobrá šance, že budete trpět též. Citlivost může být také důsledkem léků, které užíváme. Některé léky mohou způsobovat suchost úst, která vedle řady dalších obtíží může vést i k citlivosti zubů.

Vlastní zkušenost mám s citlivostí zubů po dlouhodobém užívání antibiotik. Pravděpodobně je ostříhaný jazyk v mojí hlavě ten nejvěrnější popis, jak bolest citlivých zubů vnímám. A věřte mi, že to není nic příjemného. Martina mi vždy říká, abych byl vděčný za mé zuby, ale v těch chvílích to je těžké.

Jak správně pečovat o citlivé zuby?

Pečovat o citlivé zuby není úplně jiné než se starat o 'normální' zuby. Pořádné pravidelné čištění zubů je stále nutností, stejně jako pravidelné návštěvy zubního lékaře. Martina používá speciální zubní pastu pro citlivé zuby a je s ní spokojená. Je to jedna z těch věcí, které nám pomáhají řešit tento problém.

Také je důležitý správný výběr zubního kartáčku. Tvrdší kartáčky mohou poškodit dásně a způsobit jejich ústup, což vede ke zvýšené citlivosti zubů. Pokud již trpíte citlivostí zubů, měli byste zvážit změnu na měkčí kartáček.

Domácí léčba citlivých zubů

Zatímco u zubních past pro citlivé zuby může být užitečné se poradit se svým zubním lékařem, existují také domácí metody, které vám mohou pomoci zmírnit citlivost zubů. Jedním z nejlepších způsobů, jak se vypořádat s citlivostí zubů, je udržet ústa v dobrém zdravotním stavu. To znamená pravidelné čištění zubů, navštěvování zubního lékaře a vyhýbání se potravinám a nápojům, které mohou způsobit zánět dásní nebo rozklad zubů.

Jednou z mých oblíbených domácích metod je výplach úst se solí. Solný roztok účinkuje jako přirozené antiseptikum a pomáhá zmírnit bolest. Stačí smíchat čajovou lžičku soli s půl šálkem teplé vody a výplach používat dvakrát denně.

Léčba citlivých zubů u zubního lékaře

Pokud vám domácí metody nepomohly, vaše zuby jsou stále velmi citlivé a bolest je nezvládla, měli byste se rozhodně obrátit na zubního lékaře. On může předepsat různé léčebné postupy, jako například fluoridovou terapii nebo aplikaci desenzibilizačních přípravků.

U Martiny jsme tuto situaci zažili, když se před několika lety její citlivost zubů stala téměř nesnesitelnou. Martina navštívila našeho zubního lékaře, který jí předepsal řadu ošetření a nyní je její situace mnohem lepší.

Takže to je vše, co jsem chtěl říci na téma citlivých zubů. Doufám, že vám moje rady pomohou, a pamatujte, že zoubek po zoubku a budeme mít úsměv jako z reklamy!

Napsat komentář

loader