Která plomba je lepší?

Která plomba je lepší - Porovnání materiálů

Většina z nás při návštěvě zubaře pocítí lehké mravenčení po celém těle. Kdo by ale chtěl prožívat zubní bolest? A tak, když nás bolej zuby, raději se připravujeme na návštěvu zubaře. Můj příběh je podobný. Ale podívejme se na otázku, kterou si všichni klademe - která plomba je lepší? Existuje spousta materiálů pro plomby, kazda s jinými vlastnostmi a vhodná pro různé situace.

Martina, moje manželka, je právě zubařka, a tak jsem měl to štěstí, že jsem se o těchto materiálech dozvěděl z první ruky. Pozor, nejsem zubař! Ale podělím se s vámi o poznatky z Martiny.

Amalgám - osvědčený klasik

Amalgám je klasický materiál pro plomby, který se používá po mnoho desetiletí. Je levný, silný a dlouho vydrží. Já jsem měl tyto plomby jako malý kluk. Martina mi ale říká, že i když je amalgám levný a trvanlivý, někteří lidé mohou být alergičtí na tento materiál. Je také méně estetický než některé jiné materiály - asi si vzpomenete na ten světlý kovový odlesk. Pokud je to pro vás důležité, měli byste zvážit jiné možnosti.

Skleněný ionomer - může uvolňovat fluorid

Skleněný ionomer je material, který se dokáže přizpůsobit barvě vašeho zubu. Je to skvělá volba pro ty, kteří preferují estetický vzhled plomby. Má také velmi zajímavou vlastnost - uvolňuje fluorid, což pomáhá chránit zub před dalším poškozením. Martina mi řekla, že na rozdíl od amalgámu, skleněný ionomer není tak trvanlivý a může být nutné ho občas vyměnit.

Kompozitní pryskyřice - moderní vzhled a pocit

Kompozitní pryskyřice je další materiál, který je populární pro plomby. Martina mi říká, že to je oblíbené pro přední zuby, protože se dokáže hezky přizpůsobit barvě zubu. Kompozitní pryskyřice je také velmi silná, takže je skvělá pro ty z nás, kteří rádi jíme tuhá jídla. Ale Martina mi také řekla, že tento materiál je náchylnější k tomu, aby se zbarvil a také jej je třeba měnit častěji než amalgám.

Porcelán - luxusní volba

Není to jen materiál pro váš porcelánový servis na nedělní oběd! Porcelán může být skvělou volbou pro plomby, pokud hledáte materiaál, který je pevný a vypadá esteticky. Martina mi řekla, že plomby z porcelánu vypadají skvěle a jsou velmi trvanlivé. Je ale třeba říct, že jsou mnohem dražší než jiné typy plomby.

Zlato - král všech materiálů

Myslím, že nejzajímavějším materiálem na plomby je ale zlato. Ano, slyšíte dobře - make a zlato! Plomby ze zlata jsou velmi trvanlivé a můžou vydržet až 20 let! Jsou také esteticky přitažlivé pro některé z nás. Martina mi ale varovala, že zlato může být pro některé lidi velmi drahé.

Plomby - jejich výběr a údržba

Když přijde na výběr plomb, ve hře je několik faktorů. Cenově dostupné amalgámové plomby mohou být skvělou volbou pro ty, kteří hledají ekonomickou možnost. Skleněný ionomer a kompozitní pryskyřice jsou skvělé pro estetický vzhled, ale mohou vyžadovat výměnu častěji než jiné materiály. Porcelán je luxusní a estetická volba, ale je dražší. A nakonec pro ty, kteří preferují luxus, je tu možnost zlaté plomby.

Bez ohledu na materiál, je důležité pravidelně navštěvovat zubaře a udržovat zuby čisté a zdravé. Každý materiál má své výhody a nevýhody a to nejlepší je konzultovat s vaším zubařem a získat od něj odborný názor. A to i pokud je (jako v mém případě), vaše zubařka vaše manželka!

Napsat komentář

loader