Jak se nasazují fixní rovnátka: Kompletní průvodce

Proč se rovnátka nasazují a jaká je jejich role?

Rovnátka, co to vůbec je? Připomínají mi takové ty malinké kolejnice, které se v podstatě stanou nejbližším společníkem člověka na cestě za perfektním úsměvem. Když jsem se dozvěděl, že Moje malá Eliška bude potřebovat rovnátka, musel jsem si nejprve sám nastudovat, co to vlastně obnáší. A víte co? Je to celkem fascinující proces. Rovnátka pomáhají korigovat nesprávné postavení zubů a skusu. Znáte to, zuby by měly stát hezky vedle sebe, jak vojáčci na přehlídce, ale někdy to tak není. Kolikrát to začíná jak innocentně – malý mezizub, nebo špičák, co se chová jako puberťák a píše své vlastní pravidla. No a pak přijde okamžik, kdy zjistíte, že přeci jen ta rovnátka budou nezbytná.

Ale má to své plusy. Kromě toho, že správný skus je důležitý pro efektivní kousání, pomáhají rovnátka také předcházet zubním problémům v dospělosti. A taky nejsou jenom pro děti! Pokud vám někdo řekne, že jste na rovnátka příliš starý, nedávejte na to. Dokonce, víte, že jedna studie ukázala, že lidé s rovnými zuby jsou často vnímáni jako úspěšnější a sympatičtější? No není to motivace?

Jaký typ rovnátek existuje a jaký je pro vás nejlepší?

Tak jako ve všem, i u rovnátek máme na výběr. V dnešní době je to celý svět plný nespočetných možností. Máte klasická kovová rovnátka, která jsou trochu jako tanky – robustní a do nesmírnosti odolná. Pak tu jsou estetická keramická nebo safírová rovnátka, která jsou skoro jako ninjové – snaží se být neviditelná, ale stejně jsou tam a pevně drží pozici. A pro ty, kdo chtějí úplnou anonymitu, jsou tu téměř neviditelné alignery, které jsou jako agent James Bond v rovnátkové verzi – skoro je nezpozorujete, ale dělají svoji práci.

Samozřejmě, volba typu rovnátek závisí na individuálním případě a někdy i na estetických preferencích. Kdo by si nechtěl vybrat rovnátka, která mu budou slušet, že? No a pak je tu samozřejmě otázka ceny, protože jak to tak bývá, invisibility (tedy neviditelnost) má svůj cenový štítek. Já osobně jsem překvapen, kolik různých variant je možných. Když jsem s Eliškou porovnával, která by jí nejvíce vyhovovala, uvědomil jsem si, že to je skoro jako vybírat auto. Musíte zvážit všechny parametry a potřeby a až poté rozhodnout.

První kroky k pevným rovnátkům – konzultace s orthodontistou

První krok na zajímavé cestě za rovnými zuby vede přes dveře ortodontické ordinace. A věřte mi, i když to zní děsivě, není co řešit. Moderní ortodoncie zaznamenala obrovský pokrok od dob, kdy jsem jako kluk sledoval film "Neničte mi komedii" a modlil se, abych rovnátka nemusel nosit. Jedna z prvních věcí, kterou vám ortodontista vysvětlí, bude to, co od rovnátek můžete očekávat a jak se o ně bude třeba starat.

Ortodontista provede vstupní vyšetření, které může obsahovat i rentgenové snímky, aby mohl posoudit komplexní stav zubů, kostí a skusu. Pak přijde na řadu vytvoření plánu léčby, což je jako mapování cesty k pokladu rovných zubů. Cíl je ušit léčbu na míru tak, aby vaše úsměv byl nakonec dokonalý. Při tomto procesu jsou potřeba otisky zubů – trochu nepříjemná záležitost, ale důležitá pro výrobu vašich rovnátek na míru. Prostě si představím, že si dávám pořádnou porci zmrzliny, a už to jde skoro samo.

Nástup rovnátek a jejich aplikace na zuby

A jak takové nasazování pevných rovnátek probíhá? Pamatuju si, jak Eliška měla trochu strach, ale ortodontka jí to pěkně a klidně všechno vysvětlila, takže nakonec šla do toho jako odvážná hrdinka z pohádky. Nejprve si zubař profíkem vyčistí celou dutinu ústní, aby na zubech nebyly žádné stopy po sladkostech. Pak zuby osuší a nanesou na ně speciální přípravek, který zabezpečí, že se rovnátka přichytí jak houba na skálu.

Ortodontista následně přilepí na zuby takové malé destičky, bracketky, které jsou jako startovní bloky pro zuby – připraví je na svou cestu k pravému postavení. Po nalepení bracketek a jejich vytvrdnutí pod speciální lampou, se mezi ně zavedou drátky, které jsou jako tajemní dirigenti celé té rovnátkové symfonie. Drátky se uchytí ligaturami nebo barevnými gumičkami, a to je možná nejzábavnější část, protože si můžete vybrat barvu, která vám dělá radost. Eliška šla samozřejmě do růžové. No a pak už jste hotovi a na cestě ke krásnému úsměvu.

Co očekávat po nasazení rovnátek a jak se o ně starat

Co dělat po velkém dni D, kdy se stanete nositelem pevných rovnátek? Na začátku to bude cítit jako, že se váš úsměv rozhodl, že si založí vlastní fitko. Budou to necelé tři dny, kdy to dost možná nebude pohoda, ale bravurně to zvládnete. Zubům a dásním chvíli trvá, než si zvyknou na nového bydlícího. Ale děti, to je síla – jak se Eliška otřepala a jela dál, jako by se nechumelilo. Jen doporučuju zásobit se hromadou jogurtů, pyré a jiných měkkých věcí, které něžně projdou ústy bez většího vzepření.

Co se týče starostlivosti, tady je to jako s Bugatti – chceme to pořádně udržovat, aby to dlouho vydrželo a vypadalo to skvěle. A tak je to i s rovnátky. Čištění zubů se stane vašim novým koníčkem. Používat budete speciální kartáčky pro čištění kolem rovnátek, mezizubní kartáčky a ústní vodu. Párkrát za den si zahrajete na bubeníka v kapele zvané "Ústní hygiena" a rovnátka to rozbubnují jako ozvučené struny. Důležité je nepodceňovat ani kontrolní návštěvy u ortodontisty, které jsou jako pravidelné servisní kontroly – ujistí se, že všechno běží, jak má.

Jaké potíže mohou nastat a jak je řešit

Že by byla cesta za rovnými zuby vždy jak po másle? No to by bylo krásné, ale realita je, že můžete narazit na pár kamenů. Může to být podráždění měkkých tkání úst, především v prvních dnech po nasazení rovnátek, nebo se může nějaký ten bracket rozhodnout, že už nechce být součástí party a odlepit se. Protože si přeci jen zuby řeknou, že by chtěly trošku rebélie.

Když se objeví nějaký menší problém, jako třeba odrhnutá látka z ústní dutiny, pak vám ortodontista nejspíš dá takovou speciální voskovou polituru, což je jako malá záchranka pro zuby, která uklidní podrážděné místo. A pokud jsou obtíže větší, neváhejte navštívit svojeho ortodontistu. Oni jsou tedy skoro vědci v bílých pláštích, co mají na všechno bystrý a odborný pohled a pomůžou vám tak rychle, jak jen to bude možné. Přeci jen, chtějí, abyste byli spokojeni a výsledky byly top.

Finále – cesta za krásným úsměvem a jak se cítit během nošení rovnátek

A jak to všechno dopadne? Dočkáte se krásného úsměvu, který bude rozzářený radostí a sebevědomím. Cesta k němu nemusí být vždy úplně hladká, ale stojí to za to. Eliška teď chodí jako modelka po světě a ukazuje své rovné perličky každému, kdo má dvě vteřiny času. No a ten pocit, když vám lidé řeknou, jaký máte krásný úsměv, to je k nezaplacení.

I když nošení pevných rovnátek může být pro někoho výzvou, je důležité si pamatovat, že je to dočasné a výsledek – ten stojí za to. Během toho cestování za dokonalým skusem je dobré mít pozitivní myšlení a humor. Nemá cenu si nechat kazit náladu třeba tím, že jste si právě dali bagetu a rovnátka vypadají jako by sklidila svou první úrodu. To se prostě stane. Nakonec, díky rovnátkům se můžete i setkat s novými lidmi, protože tábor rovnátkových je velký a podporuje se. Tak šup, hlavu vzhůru, kartáček do ruky a smile. Protože ten vaši krásný úsměv zaslouží.

Napsat komentář

loader